2023.06.27 godz. 15:28 Rzeszów, Podkarpackie

Alimenty do ręki dziecka po ukończeniu pełnoletności.

Wyjaśnienie sytuacji

Czy po ukończeniu pełnoletności przez dziecko potrzeba sprawy sądowej czy orzeczenia aby mogło pobierać samo świadczenia alimentacyjne? Czy wystarczy po prostu przesyłać pieniądze na konto dziecka.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Cze 2023 09:57

Dzień dobry, zobowiązany rodzic powinien przekazywać pieniądze bezpośrednio dziecku, ponieważ to ono jest uprawnione do uzyskiwania alimentów. Alimenty są bowiem zasądzane na rzecz dziecka, a nie rodzica. Ani pełnoletnie dziecko ani rodzic zobowiązany do płacenia alimentów na jego rzecz nie muszą występować do sądu o zmianę zapisu sposoby płatności (bezpośrednio do rąk dziecka). Zgodnie z linią orzeczniczą Sądu Najwyższego nie jest to konieczne.