2023.11.17 godz. 13:58 Grajewo, Podlaskie

alimenty nie płacone na czas i nie wypłacenie alimentów na córkę która ma 19lat

Wyjaśnienie sytuacji

Mąż płaci mi alimenty na córkę i syna w wyroku sądu jest wyrażnie na pisane do 10 każdego miesiąca on płaci dopiero po 15 każdego miesiąca córka w tym roku skończyła szkołę i zdała maturę i narazie się nie uczy więc były mąż kazał córce podpisać ugodę że nie będzie płacił alimentów na nią córka ją podpisała córka pracuje na umowę zlecenie więc powiedział że może się sama utrzymać ugoda była podpisana 14 listopada 2023r a alimenty za listopada przelała na konto 16 listopada tylko za syna gdzie w wyroku sądu jest do 10 każdego miesiąca więc wydaje mi się że jeszcze za córkę też powinien zapłaci

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Lis 2023 14:23

Za opóźnienia, może Pani wnosić o odsetki ustawowe za opóźnienie i egzekwować je. Co do alimentów na córkę - alimenty są zawsze własnością dzieci, a zatem jeśli córka jest pełnoletnia, sama decyduje o alimentacji (może z niej zrezygnować, może jej samodzielnie dochodzić). Ugoda nie uchyla wyroku, a zatem jeśli córka nie będzie w stanie się utrzymać, może dochodzić płatności alimentów (z ostrożności uchylić się również od złożonego oświadczenia woli w zakresie ugody).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)