2022.05.23 godz. 07:24 Poznań, Wielkopolskie

art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Wyjaśnienie sytuacji

Jesli ktos zostal skazany na 1 rok pozbawienia wolnosci z artykolu 157 § 1 to po jakim czasie jest przedawnienie ????

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Łukasz Światłowski

Łódź, Łódzkie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Maj 2022 10:00

Kodeks karny rozróżnia instytucje przedawnienia karalności oraz przedawnienia wykonania kary, a także zatarcia skazania. Po formie pytania mogę jedynie zakładać, że chodzi o przedawnienie wykonania kary. Zgodnie z brzmieniem art. 103 kodeksu karnego orzeczonej kary nie można wykonać, jeśli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynął wskazany przez ustawodawcę okres czasu. W przypadku wymierzonej kary w wymiarze 1 roku pozbawienia wolności przepis przewiduje, że od uprawomocnienia się wyroku skazującego musi upłynąć 15 lat.