2019.12.12 godz. 12:51 Barlinek, Zachodniopomorskie

Prawo restrukturyzacyjne

Wyjaśnienie sytuacji

Art. 4.2 pkt 1) Przepisów ustawy nie stosuje się do: Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego. Czy w związku z tym Skarb Państwa może się powoływać na tą Ustawę ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Lut 2020 14:30

To znaczy, że Skarb Państwa ani jednostki samorządu terytorialnego nie mogą na podstawie tej ustawy jako dłużnicy niewypłacalni zawierać układów z wierzycielami ani podejmować działań sanacyjnych. Natomiast jeśli Skarb Państwa jest wierzycielem, to może korzystać z uprawnień, które przysługują mu jako wierzycielowi wobec dłużnika i na nie się powoływać.