2020.01.03 godz. 09:38 Poznań, Wielkopolskie

Art 53 KP - zwolnienie pracownika bez wypowiedzenia

Wyjaśnienie sytuacji

Czy w związku z zapisem art 53 ust b) pracodawca może zwolnić pracownika w trakcie choroby jeśli choroba trwa dłużej niż 3 miesiące ? nawet jeśli pracownik pracuje u pracodawcy 20 lat pkt 2 czyli rozumiem,że można zwolnić pracownika przebywającego np. na miesięcznym urlopie , bp w myśl zapisu jest to inna przyczyna niż chorobowa .

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Karolina Gawlik

Dębica, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Sty 2020 13:45

Stosując par ! pkt1 ppkt 1- wystarczy aby pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,Nieobecnością usprawiedliwioną w rozumieniu § 1 pkt 2 jest odbywanie kary pozbawienia wolności. Przepis ten nie ma zastosowania do nieobecności w pracy z powodu aresztu tymczasowego, gdyż dotyczy go regulacja szczególna (art. 66)Nieobecność pracownika w pracy jest usprawiedliwiona, jeżeli następuje z przyczyn uniemożliwiających pracownikowi stawienie się do pracy.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)