2019.10.02 godz. 10:45 Polkowice, Dolnośląskie

Interpretacja art. 999 k.c.

Wyjaśnienie sytuacji

art. 999 k.c. mówi odnośnie spadkobiercy, że jego .."odpowiedzialność ogranicza się tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek." O jaką nadwyżkę tutaj chodzi?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Paź 2019 15:12

Nadwyżka, o której mowa w art. 999 k.c. stanowi wynik działania = [czynna wartość udziału w spadku spadkobiercy] - [wartość należnego spadkobiercy zachowku]. Przykładowo: Wartość spadku = 100.000 zł. W testamencie spadkobierca A (małżonek) otrzymał 4/5 spadku a spadkobierca B (dziecko) - 1/5 . Nominalnie więc otrzymali w spadku: A - 80.000 zł, B - 20.000 zł. W dziedziczeniu ustawowym spadkobiercy A i B dziedziczyliby po 1/2. Obaj są uprawnieni do zachowku w wysokości 1/4 udziału spadku. Spadkobierca A odpowiada wobec B z art. 999 k.c. do wartości nadwyżki tj. 80tys. - 25tys = 55tys.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 71% uznało tę odpowiedź za pomocną (14 głosów)