2020.01.16 godz. 19:04 Legnica, Dolnośląskie

Artykuł 81 Kodeksu Pracy - praca biurowa

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry Pracuję w dziale przygotowania produkcji. Odpowiadamy na zapytania techniczne, przygotowujemy oferty oraz wspomagamy budowy w trakcie realizacji remontów. Czy w okresie braku realizacji prac, braku przygotowywania zapytań ofertowych pracodawca ma prawo zastosować art 81 Kodeksu pracy? Czyli wypłacenie wynagrodzenia postojowego? Jeżeli tak to czy wynagrodzenie postojowe to 60% stałej stawki (netto) z umowy o pracę czy pełna kwota (netto) ze stawki z umowy o pracę?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Maciej Spychała

Piekary Śląskie, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Sty 2020 22:13

Art. 81 kodeksu pracy zabezpiecza pracownika na wypadek, gdy z przyczyn dotyczących pracodawcy (kodeks pracy nie precyzuje czego dotyczą) pracownik nie może wykonywać pracy a jest do niej gotowy. Wtedy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. Jeżeli nie określono stawki godzinowej lub miesięcznej to pracownikowi przysługuje 60% wynagrodzenia (liczonego brutto), jednak w kwocie nie niższej niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę czyli obecnie nie mniej niż 2.600,00 zł.

Zmodyfikowano dnia: 26 Sty 2020 22:13
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)