2024.09.18 godz. 21:10 Warszawa, Mazowieckie

Zachówek

Wyjaśnienie sytuacji

Babci zmarł mąż, który miał trójkę dzieci z poprzedniego małżeństwa.przed śmiercią dziadek przepisał mieszkanie tylko na babcię u notariusza. Dzieci chcą ubiegać się o prawo do zachowku. Czy coś im się należy? Co jeśli dziadek przelał oszczędności na konto babci przed śmiercią? Czy babcia również powinna uwzględnić je przy dzieleniu zachowku? Czy lepiej je wypłacić? W historii konta dziadka będzie widniał przelew kilka tygodni przed śmiercią na konto babci.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Wrz 2024 21:15

Do spadku dolicza się również darowizny poczynione za życia. Co do oszczędności, jeśli istniała pomiędzy dziadkami wspólność majątkowa, połowa oszczędności będzie podlegała dziedziczeniu. Podsumowując - tak, dzieci będą miały prawo do zachowku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)