2024.03.18 godz. 14:56 Poznań, Wielkopolskie

Babcia przepisuje mieszkanie dla mnie.

Wyjaśnienie sytuacji

Babcia chce abym przejęła jej mieszkanie. Mieszkanie było w połowie babci i dziadka. Dziadek zmarł 3 lata temu. Jego część mieszkania została podzielone na trzy osoby. Żonę (babcia) i dwójkę dzieci. Córkę czyli moją mamę oraz syna czyli mojego wujka. Teraz babcia ma 4/6 mieszkania, mama 1/6 i wujek 1/6. 1. Jeżeli babcia przepisze mi mieszkanie w tzw. umowie dożywocia to czy po śmierci babci wujek będzie mógł się ode mnie domagać zachowku? 2. Czy jak nie będę w stanie sprawować opieki nad babcią będę mogła zrezygnować z tej umowy dożywocia? 3. W jaki sposób mama ma mi przekazać swoją 1/6 części mieszkania ? 4. Czy mogę odkupić od wujka jego 1/6 części mieszania aby już mieć całość? W jaki sposób mam ustalić cenę jaką mu zapłacić. Wynająć rzeczoznawcę i z jego wyceny 1/6 kwoty zapłacić wujkowi? Czy to wujek ustala jaką kwotę chce za swoją część? Jak to zrobić abym miała 100 % mieszkania dla siebie. I później nie mieć problemów z wujkiem? Proszę o pomoc, pozdrawiam Dorota

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Mar 2024 20:29

Babcia może przenieść na Panią tylko swoje udziały, a nie całe mieszkanie. Koneiczne będzie zniesienie współwłasności w nieruchomości - za spłatą udziału (mama oczywiście może zrezygnować ze spłaty), aby stała się Pani własnością całości. Jeśli potrzebuje Pani pełnomocnika w tej sprawie, zapraszam do kontaktu e-mail: slawomir.suski@adwokatura.pl (www.adwokatsuski.pl)