2023.08.06 godz. 07:53 Gorzów Wielkopolski, Lubuskie

Zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

Babcia miała troje dzieci. Dziadek zmarł, dwoje dzieci zmarło, został tylko mój tata. Babcia zmarła w 2007 roku, zostawiła testament, który nie został otwarty. Tata zmarł w 2022 ( razem z mama). Ja z rodzeństwem (łącznie 4 osoby) jako spadkobiercy otworzyliśmy testament. Cały dom babci został przepisany na tatę. Sprzedajemy nieruchomość zawartą w testamencie, zaczyna się walka o zachowek. Babcia miała łącznie sześcioro wnucząt, nasza czwórka plus dwójka. Czy kuzynostwo faktycznie może walczyć o zachowek? Jaki jest procent te zachowku? Czy 5 lat liczy się od śmierci babci, czy od otwarcia test?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Sie 2023 17:32

Bieg przedawnienia roszczenia o zachowek rozpoczyna bieg od dnia ogłoszenia testamentu. Wartość zachowku jest zależna od wartości substratu zachowku. W razie wątpliwości zapraszam do kontaktu: slawomir.suski@adwokatura.pl