2024.07.03 godz. 19:08 Opole, Opolskie

Mieszkanie komunalne

Wyjaśnienie sytuacji

Babcia wykupiła w październiku br mieszkanie komunalne korzystając z bonifikajcji Czy może je sprzedać na cele mieszkaniowe kupno działki ? Ze względu na stan zdrowia chce z nami zamieszkać i chcemy wybudować dom Co w tedy z kredytem hipotecznym który chcemy wziasc na ten dom musimy ją wliczać może darować nam tą działkę lub mieszkanie mojej osobie wnuczce.?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Lip 2024 16:33

Tak ma marginesie, w br nie było jeszcze października. Babcia może sprzedać mieszkanie i kupić w ciągu 12 miesięcy działkę budowlaną, na której wybuduje dom mieszkalny. Jeżeli Babcia przekaże w darowiźnie mieszkanie osobie bliskiej, która je sprzedać i kupi działkę budowlaną, na której wybuduje dom mieszkalny, to bonifikatę trzeba będzie zwrócić. Przepis art. 68 ust. 2a ustawy o gospodarce nieruchomościami dotyczy tylko pierwotnego nabywcy, a nie osoby bliskiej. Z wyrazami szacunku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)