2020.03.11 godz. 10:03 Warszawa, Mazowieckie

badania kontrolne po długotrwałym zwolnieniu lekarskim

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, wróciłam do pracy po długotrwałym zwolnieniu lekarskim - na wizytę kontrolną do lekarza medycyny pracy muszę czekać kilka dniu (z powodu braku dostępnych wcześniejszych terminów w przychodni do której zostałam skierowana przez pracodawcę). Czy w czasie oczekiwania na przedmiotowe badania pracodawca ma prawo wymagać abym przebywała na terenie zakłady pracy. Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Ewelina Słupska

Wadowice, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Mar 2020 11:20

Dzień dobry, zgodnie z art. 229 §4 Kodeksu pracy pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Zatem Pani jako pracownik nie może wykonywać pracy bez aktualnych badań lekarskich. Pozdrawiam