2020.09.29 godz. 12:36 Bełchatów, Łódzkie

co zrobić ?

Wyjaśnienie sytuacji

BARBARA i MARIAN zawarli akt małżeństwa w 1959 r. W 1960 r. urodziła się im jedyna córka ( Małgorzata)- opisująca tą historię. W 1973 r. otrzymali mieszkanie w spółdzielni mieszkaniowej. W 1983 r. rozwiedli się i Marian wyprowadził się z mieszkania ( nie było żadnego podziału majątku ,czy innych uzgodnień ).Marian nie utrzymywał kontaktów z rodziną i ok. 2000r. zawarł nowy związek małżeński z którego nie było dzieci. Marian zmarł w 2017r. Po wyprowadzeniu się Mariana z mieszkania Barbara: - w 1989r.przekształciła lokatorskie prawo do lokalu na własnościowe - w 2012r. opłaciła przekształcenie gruntów Obecnie Barbara ma ponad 80 lat i chciałaby założyć księgę wieczystą a następnie zapisać testamentowo mieszkanie mojej osobie ( córce Małgorzacie). Do założenia księgi potrzebne jest zaświadczenie ze spółdzielni , która twierdzi że może wydać zaświadczenie na Barbarę i Mariana a na samą Barbarę dopiero po przedłożeniu postanowienia sądu o podziale majątku. Moje pytanie jest jak w tej sytuacji postąpić abym przyszłościowo mogła być właścicielką mieszkania ( przyszłościowo mogła go sprzedać )bez jakichś sądowych spraw o podział majątku. Małgorzata

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Wrz 2020 14:42

Dzień dobry, nie ma takiej możliwości. Pani mama może sporządzić testament, jednak, aby stała się Pani jedyną właścicielka należy uregulować sprawy po ojcu. pozdrawiam
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)