2020.01.24 godz. 19:13 Rzeszów, Podkarpackie

Bezpłatne dożywotne użytkowanie nieruchomości - co możne użytkownik.

Wyjaśnienie sytuacji

Czy osoba mieszkająca z właścicielem i mająca bezpłatne użytkowanie całej nieruchomości może sprzeciwić się wyburzeniu starej szklarni która bardzo zagraża (np spadające szkło, popękane fundamenty ) osobom postronnym jak i jej (bo tylko ona ją użytkuje) i przez jej zaniedbania budynek został doprowadzony do ruiny. Remont jej w tej chwili jest ekonomicznie nieopłacalny i po prostu nas nie stać bo na nieruchomości jest dużo więcej poważniejszych remontów (instalacja el. kominy dach). Mimo iż nie wołam od niej pieniędzy za nic nie wyraża zgody na jakiekolwiek zmiany i straszy odwołaniem darowizny.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Sty 2020 11:25

Jak powstało to "użytkowanie" i czy na pewno to jest użytkowanie? Czy też umowa dożywocia, albo darowizna z ustanowieniem użytkowania czy też służebności osobistej? Moim zdaniem istotne jest dokładne sprawdzenie jaki zakres uprawnień został nadany temu użytkownikowi w umowie. Bez znajomości tych postanowień i rodzaju ustanowionego prawa trudno w tej sytuacji udzielić poprawnej porady
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 66% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)