2022.11.07 godz. 09:55 Poznań, Wielkopolskie

Błąd w akcie notarialnym - błędny udział w hali garażowej

Wyjaśnienie sytuacji

Nabyłem od dewelopera mieszkanie wraz z miejscem w hali garażowej. Przy naliczaniu podatku od nieruchomości w urzędzie dopatrzono się błędu w akcie notarialnym. Błąd ten dotyczy udziału w hali garażowej który wynosi 12/274 a powinien 6/274. W prostych słowach kupiłem jedno miejsce postojowe a udział mam jak za dwa miejsca postojowe. Podobnego błędu dopatrzył się w późniejszym terminie zarządca nieruchomości który zaczął naliczać mi comiesięczną opłatę jak za dwa miejsca postojowe. Podatek od nieruchomości również płacę tak jakbym posiadał dwa miejsca. Co w tej sytuacji mogę zrobić?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Lis 2022 08:38

Dzień dobry, moim zdaniem, należałoby w pierwszej kolejności zwrócić się do notariusza, który sporządzał akt notarialny, z prośbą o jego sprostowanie (błędne wskazanie udziału trzeba by potraktować jako oczywistą omyłkę pisarską). Sprostowanie może zostać dokonane bez udziału stron. W przypadku gdy notariusz odmówi takiej czynności, zasadne będzie podpisanie aneksu do umowy sprzedaży, w którym nastąpi modyfikacja udziału (w takim przypadku konieczne będzie już jednak stawiennictwo stron do aktu). Z poważaniem r.pr. Michał Mikołajczak, tel.: 692 326 880, michal.mikolajczak@mm-kancelaria.com