2023.05.19 godz. 17:30 Szamotuły, Wielkopolskie

Brak rozdzielności majatkowej i dlugi po mężu

Wyjaśnienie sytuacji

Mam pytanie jak mogę siebie i dzieci uchronić przed długami po mężu. Jesteśmy po rozwodzie 6lat i nie mieliśmy rozdzielności majątkowej. Teraz jego komornik zabrał mi z pit pieniądze. A nie chcę żeby wszedł mi na wypłątę. Co potrzebuje żeby siebie i dzieci uchronić. Proszę o jaką kolwiek pomoc i poraę. Pozdrawiam Michalina Fricz

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Maj 2023 14:14

dzień dobry, w tej sytuacji trzeba się zastanowić czy nie powinna Pani zaskarżyć działanie komornika. Zasadą bowiem jest, że małżonek odpowiada za długi współmałżonka jedynie wtedy, gdy wyraził zgodę na zaciągnięcie przez niego zobowiązania, a także, gdy kredyt lub pożyczka została zaciągnięta w celu zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny, jak np. wyżywienie, ubranie, rachunki za mieszkanie itp.