2023.09.04 godz. 11:56 Gdańsk, Pomorskie

Brak umów o pracę w firmie - konsekwencje i argumenty przeciw.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Zastanawia mnie, jakie moga być konsekwencje w przypadku nie oferowania przez firmę umów o pracę. Co, jeżeli firma o profilu IT (tzn. zdecydowana większość to programiści i podobne stanowiska) oferuje jedynie umowy B2B, ale wyklucza możliwość podpisania umowy o pracę wśród wszystkich pracowników (nie tylko tych z branży IT, ale również administracji i innych). Jakie ma tutaj zastosowanie swoboda podpisywania umów? Dodatkowo, co w przypadku, kiedy w umowie B2B nie ma zawartych znamiennikow umowy o pracę, natomiast funkcjonują a one w firmie (np. podległość, obecność w biurze)

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Wrz 2023 15:08

Jeśli umowa b2b zawiera cechy stosunku pracy (wymieniona podległość, świadczenie pracy osobiste, w miejscu i czasie wyznaczonym) to istnieje możliwość wytoczenia powództwa o ustalenie istnienia stosunku pracy na podstawie art. 189 kpc.