2023.10.31 godz. 00:08 Retków, Dolnośląskie

Przemoc psychiczna i fizyczna

Wyjaśnienie sytuacji

Brat znęcał i znęca się psychicznie i fizycznie nad mamą i tatą, jest alkoholikiem i codziennie nadużywa alkoholu przez co jest agresywny, wszczyna awantury niszczy dom rodzinny ,nie raz uderzył tatę czy popchała kogoś z domowników, ubliżał i wykazywał totalny brak szacunku, zaburzał spokój domowy. Tata z mamą złożyli doniesienie brat trafił do więzienia na miesiąc. Tata zmarł w lipcu tego roku, brat nie pojawił się nawet na pogrzebie, do mamy ma zakaz zbliżania obecnie nachodzi mamę. Czy można go wydziedziczyć? Tata nie pozostawił testamentu jestem ja brat mama i brat o którym pisze

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Paź 2023 09:42

Wydziedziczyć może jedynie spadkodawca - w testamencie. Skoro tego nie zrobił za życia, nie ma możliwości wydziedziczenia. Istnieje jednak inny sposób czyli możliwość uznania danej osoby za niegodną dziedziczenia (również po śmierci spadkodawcy). Popełnienia przestępstwa przeciwko spadkodawcy oraz postępowanie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego wbrew woli spadkodawcy, mogą stanowić przesłanki uznania spadkobiercy (tego jednego brata) za niegodnego dziedziczenia. Jeśli potrzebny będzie pełnomocnik w tej sprawie, zapraszam do kontaktu email: slawomir.suski@adwokatura.pl