2024.04.08 godz. 10:52 Naroczyce, Dolnośląskie

Budowa domu jednorodzinnego na działce 20 arowej klasy Pastwisko 3 klasy.

Wyjaśnienie sytuacji

Obdarowałem syna pół roku temu działką rolną 2 ha i działkę 20 arową w klasie Pastwisko 3 klasa. jestem rolnikiem a syn mieszka z nami i pomaga w gospodarstwie od 20 lat. Nie ma on wykształcenia rolniczego. Syn chce wybudować dom jednorodzinny na tej działce 20 arowej w 3-ej klasie, działka znajduje się w obrębie wioski i są na niej media (prąd, gaz, woda, kanalizacja). Gmina nie ma Miejscowego planu przestrzennego a warunki zabudowy były odmowne gdyż jest to pastwisko w 3 klasie. Moje pytanie czy syn po obdarowaniu nabył status rolnika i czy mógłby wybudować tam dom jednorodzinny.(na 20 ar.).

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Kwi 2024 22:10

Stosunkowo niedawno zmieniły się przepisy. Jeżeli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, a nawet planu ogólnego, to przeznaczenie tej działki na cele nierolnicze, wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi - zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1) ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Syn posiada status rolnika na podstawie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, jednak nie będzie to miało znaczenia przy ustalaniu warunków zabudowy. Z wyrazami szacunku