2020.10.14 godz. 10:23 Bielsko-Biała, Śląskie

Budowa domu na działce nienależącej do mnie

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Piszę z zapytaniem które nurtuje mnie od pewnego czasu. Moja dziewczyna odziedziczyła działke, po oświadczynach mamy zamiar zacząć budowę domu na tej działce jednakże jak to wygląda z punktu prawnego w momencie naszego rozstania przed i po ślubie? Słyszałem że wszystko co jest budowane na działce jest własnością posiadacza tamtejszej ziemi. Jak w razie rozstania dobiegać się o zwrot poniesionych kosztów na poczet budowy?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Paź 2020 11:34

Dzień dobry, faktycznie wybudowany dom będzie stanowić własność Pana dziewczyny. W razie rozstania będzie Panu przysługiwać zwrot nakładów jakie Pan poczynił na wybudowanie i wyposażenie domu.W opisanej sytuacji, jeżeli jeszcze nie rozpoczęli Państwo budowy najlepiej będzie jeśli kupi Pan od dziewczyny połowę działki, albo dziewczyna Panu daruje 1/2 działki.