2020.10.19 godz. 10:22 Chełm, Lubelskie

Budowa domu na działce otrzymanej poprzez darowiznę a spłata rodzeństwa

Wyjaśnienie sytuacji

Rodzice chcą przepisać mi jedną z dwóch działek w akcie darowizny która jest zadrzewiona, mam zamiar wybudować na niej dom i chciałem się dowiedzieć jak będzie wyglądać spłata rodzeństwa w razie zachowku, czy do wartości działki będzie liczona wartość budynku, czy wzrośnie wartość gdy drzewa urosną czy spłata rodzeństwa będzie liczona od wartości z dnia domagania się przez rodzeństwo zachowku czy z dnia gdy był dokonana darowizna gdy drzewa były jeszcze młode i nie podnosiły wartości działki rodzeństwa jest trójka na jaki procent wartości działki mogą liczyć przy zachowku

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Ewelina Wolny

Środa Śląska, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Paź 2020 11:35

Dzień dobry, zapłata zachowku nastąpi dopiero po śmierci rodziców. Bierze się pod uwagę stan nieruchomości w chwili jej orzekania w wycenia według cen z chwili ustalania zachowku. Ciężko na dzień dzisiejszy ocenić na jaki % wartości działki rodzeństwo może liczyć przy ustalaniu zachowku. Zasadą jest, że jest to połowa udziału, które rodzeństwo dziedziczyłoby w spadku. Pozdrawiam serdecznie.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)