2021.09.11 godz. 10:34 Kraków, Małopolskie

Budowa na działce jednego z małżonków a rozwód

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, jestem właścicielem działki która dostałam w tym roku jako darowizna od ojca na córkę. Wspólnie z mężem chcemy wybudować dom na tej działce biorąc wspólnie kredyt hipoteczny. Mąż boi się że w sytuacji rozwodu on zostanie z niczym. Czy jest możliwość zabezpieczenia męża w razie rozwodu zapewniając mu np pół wartości domu nie przepisując na niego działki? Czy wchodzi w grę jakaś umowa notarialna? Mąż boi się że taka umowę można podważyć. Proszę o poradę

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Wrz 2021 20:00

Dzień dobry, w przypadku ewentualnego rozwodu Pani mąż będzie miał wobec Pani roszczenie o zwrot nakładów uczynionych z majątku wspólnego na Pani majątek osobisty. W praktyce przysługiwać mu będzie połowa wartości budynku bez ziemi. Pozdrawiam