2022.04.21 godz. 12:39 Rokietnica, Wielkopolskie

Budowanie domu z partnerem na działce, której jestem właścicielką

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem właścicielką działki. Razem z narzeczonym chcemy wybudować na działce dom. Będziemy go budować za wspólne środki i planujemy razem wziąć kredyt hipoteczny. Wiem, że właścicielem nieruchomości będę tylko ja, dlatego że tylko ja jestem właścicielką działki. Chcielibyśmy aby dom był własnością wspólną. Czy tak się stanie tylko jeśli narzeczony zostanie współwłaścicielem działki? Jak najlepiej prawnie to rozwiązać? W przypadku rozstania bądź rozwodu nie chciałabym dzielić majątki wliczając w to działkę, dlatego, że narzeczony nie ma do niej prawa. Tylko dom będziemy budować wspólnie.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Maj 2022 15:12

Jeżeli narzeczony zostanie współwłaścicielem działki, to także dom zostanie Państwa współwłasnością. Nie jest możliwe, aby działka stanowiła Pani wyłączną własność, a dom był Państwa współwłasnością. Póki nie jesteście Państwo małżeństwem, nie ma ryzyka podziału majątku o ile nie ma współwłasności. Z kolei przed zawarciem małżeństwa możecie Państwo zawrzeć umowę dotyczącą majątku małżeńskiego i ustanowić rozdzielność majątkową.

Zmodyfikowano dnia: 02 Maj 2022 15:17