2022.10.20 godz. 13:46 Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie

Parkowanie przy przystanku autobusowym

Wyjaśnienie sytuacji

Budynek firmy znajduje się obok przystanku autobusowego. Przystanek jest w formie słupa z tabelą godzinową odjazdów autobusów. Obok przystanku parkowane są samochody. Pomiędzy budynkiem a ulicą jest ok. 7m miejsca, więc na tym tzw. chodniku mieści się samochód oraz 2 razy po 1,5m miejsca dla pieszych, od strony ulicy oraz od strony budynku. Przystanek ma też zatoczkę dla autobusów. Czy w kodeksie prawnym jest informacja, w jakiej odległości od takiego przystanku można pozostawić samochód? Pasażerowie mogą czekać na tym 1,5m pasie chodnika, więc czy samochody mogą stać nawet za samym słupem?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Anna Kociełowicz

Dzierżoniów, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Paź 2022 09:45

Zgodnie z ustawą prawo o ruchu drogowym zabronione jest zatrzymywanie pojazdu w odległości mniejszej niż 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek, a na przystanku z zatoką - na całej jej długości.