2021.05.04 godz. 13:09 Łódź, Łódzkie

Czy mogę ponieść konsekwencje?

Wyjaśnienie sytuacji

byłam z partnerem przez 6 lat, wzięliśmy pieska ze wsi za złotówkę i butelkę alkoholu, umowa kupna-sprzedaży nie została zawarta. W książeczce psa widniejemy oboje jako właściciele. Po rozstaniu wymienialiśmy się opieka nad pieskiem przez dwa lata. Wiedziałam, ze to nie jest dobre dla psa jednak były partner nie odpuszczał. W końcu nie oddałam mu psa, nie odbierałam telefonów. Skontaktowali się z moja rodzina i zaczęli straszyć ich, ze założą mi sprawę o kradzież. książeczkę posiadam ja, jednak mogę wyrobic nową, dwa tygodnie temu zaczipowalam psa na siebie.Czy sprawa może trafić do sądu?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Maj 2021 16:16

Dzień dobry, jeśli jest Pani współwłaścicielką psa, to od strony karnej nie powinno być mowy ani o kradzieży (art. 281 k.k.), ani o przywłaszczeniu (art. 284 k.k.) czy też odpowiednich wykroczeniach odnośnie tych przestępstw, ponieważ można dokonać kradzieży lub przywłaszczenia tylko cudzych rzeczy (psa). Z pewnością jednak na tym tle może u Państwa dojść do sporu na gruncie prawa cywilnego. Pozdrawiam, adw. Michał Filec