2020.05.11 godz. 03:48 Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie

Czy będę musiała płacić alimenty?

Wyjaśnienie sytuacji

Były partner płaci alimenty na dziecko ponieważ dziecko mieszka ze Mną. Dogadaliśmy się przez medjatora odbyło się wszystko bez jeżdżenia do sądu ale wyrok że sądu jest na papierze udokumentowany. Teraz sytuacja się zmieni ponieważ dziecko ma zamieszkać z ojcem czy w związku z tym teraz to Ja będę musiała płacić te zasądzone alimenty co wcześniej miał parter tzn. Czy taka sama kwotę czy musimy załatwić to od nowa przez sąd? Czy możemy się dogadać między Sobą bo rozumie że jeśli On teraz wychowywałby syna to Ja musze te alimenty płacić?? Jak to zrobić żeby było dobrze proszę o radę

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Maj 2020 10:31

Dzień dobry, w tej sytuacji są dwie podstawowe możliwości. 1. Możecie Państwo wspólnie ustalić wysokość alimentów i zawrzeć w tym zakresie porozumienie/ugodę. 2. Jeśli nie uda się Państwu dojść do porozumienia to żeby egzekwować od Pani alimenty konieczne będzie złożenie nowego pozwu (nie ma tu "automatu", że wcześniejsze ustalenie alimentów przechodzi na Panią) i wówczas ostatecznie Sąd rozstrzygnie o wysokości alimentów. Warto przy tym pamiętać, że także w trakcie postępowania sądowego możecie Państwo nadal zawrzeć ugodę, jeśli akurat wtedy doszłoby do porozumienia. Pozdrawiam.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)