2020.07.15 godz. 13:52 Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Problem z byłym pracodawcą

Wyjaśnienie sytuacji

Były pracodawca zalega z zapłatą wynagrodzenia za koniec ubiegłego roku. Nie tylko mi. Grał na czas, tłumaczył się koronawirusem, mamił, że czeka na jakiś przelew, by nas spłacić. Że zbiera pieniądze, że nas spłaci w czerwcu. Co więcej, obiecywał nową umowę i prosił, by obsługiwać telefon służbowy. Nawet miał czelność zaproponować mi pracę teraz na terenie obiektu bez umowy i bez zakresu obowiązków. Gdy stanowczo zaczęłam się domagać, by rozliczył się ze mną, zaczął nagle straszyć jakimś paragrafem za przetrzymywanie mienia służbowego. Gdzie mam zdeponować telefon jako dowód? Proszę o poradę.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Lip 2020 15:01

gdy przestała Pani pracować u pracodawcy, to powinna Pani oddać mienie służbowe - w tym wypadku dotyczy to jak rozumiem telefonu. To, że pracodawca zalega z zaległą pensją według mnie nie oznacza, że może Pani zatrzymać telefon. Jeżeli pracodawca zalega z pensją za kilka miesięcy, to może Pani zgłosić to do Państwowej Inspekcji Pracy, zgłosić sprawę do prokuratury z powodu naruszenia praw pracowniczych, wystąpić do Sądu z pozwem przeciwko pracodawcy. Jednak musi Pani zwrócić telefon.