2023.01.17 godz. 22:23 Niemcy, Łódzkie

Calkowity zwrot poniesionych kosztów adwokackich( nie zastepstwa procesów)

Wyjaśnienie sytuacji

Chodzi mi o koszty wynajęcia adwokata do sprawy, gdzie koszt sięga 50.000zł Czy moge wystąpić o cały!!! koszt kosztów adwokata w przypadku wygrania? Dziekuje za odpowiedz. Drzewiecka E

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Sty 2023 12:49

Podstawę zwrotu kosztów zastępstwa procesowego stanowi co do zasady wynagrodzenie minimalne, zgodnie z rozp. MS z 22.10.2015r. w sprawie opłat za czynności adwokackie. Opłatę w sprawach wymagających przeprowadzenia rozprawy ustala się w wysokości przewyższającej stawkę minimalną, która nie może przekroczyć sześciokrotności tej stawki, ani wartości przedmiotu sprawy, jeśli uzasadnia to m.in. niezbędny nakład pracy adwokata (§ 15 ww. rozporządzenia). Zatem jeśli wynagrodzenie adwokata jest wyższe niż stawka minimalna, można żądać zwrotu maksymalnie 6 x stawka minimalna i nie więcej niż w.p.s.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)