2023.05.29 godz. 21:41 Kraków, Małopolskie

Podatek od darowizny

Wyjaśnienie sytuacji

Chcę kupić samochód, lecz ze względu na ubezpieczenia właścicielem ma być siostra, jednak jestem na miejscu więc wygodniej by było, bym go kupił i przekazał siostrze w darowiźnie. Koszt przekracza 11 tys. Czy przy tym stopniu pokrewieństwa będę musiał zapłacić podatek.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Maj 2023 15:52

Taka darowizna będzie zwolniona z podatku pod następującymi warunkami : darowiznę o wartości powyżej 10 434 zł należy zgłosić do właściwego urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2 – zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych w terminie 6 miesięcy od jej otrzymania. Dopiero wtedy darowizna jest zwolniona z podatku.