2024.10.14 godz. 17:20 Jastrzębie-Zdrój, Śląskie

Chcę starac sie o zachowek . Jak wyliczyć kwotę zachowku .

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, moja mama we wrześniu 2015 r umową darowizny przekazała swoje własnościowe mieszkanie mojej siostrze. Ja nie byłem poinformowany. Następnie, mieszkanie we wrześniu 2021 r zostało sprzedane a mama umieszczona rzez siostrę moją w prywatnym Domu Opieki. Tam zmarła we wrześniu 2024 r. Jak wyliczyć wysokość zachowku , czy od wartości mieszkania w momencie przejęcia go Darowizna przez siostrę czy w momencie sprzedaży ? Pozdrawiam Jerzy Sosnowski

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Paź 2024 21:29

Dzień dobry Zgodnie z art. 995 § 1 Kodeksu cywilnego – cytuję - "Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku." Z wyrazami szacunku
Tak Nie

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Paź 2024 17:40

Substrat zachowku należy co do zasady obliczyć z wartości darowizny w chwili sprzedaży. Jeśli potrzebuje Pan pełnomocnika w tej sprawie, zapraszam do kontaktu email slawomir.suski@adwokatura.pl Pozdrawiam