2023.07.19 godz. 19:18 Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

przejęcie własności na dom

Wyjaśnienie sytuacji

Chcę zamieszkać w domu rodzinnym z rodzicami po swoim rozwodzie. Dom nie ma uregulowań prawnych. Rodzice są jego właścicielami. Mam brata, który mieszka z żoną gdzie indziej. Jeśli ja się wprowadzę zrobię remonty, będę się opiekować rodzicami i tam będę chciała zostać do końca życia, co trzeba zrobić żeby dom należał się tylko mnie? Czy muszę spłacić brata? Czy wystarczy, że rodzice formalnie przepiszą dom na mnie i już?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Marcinkowski

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Sie 2023 13:15

Dzień dobry, w przypadku darowizny domu będzie on doliczony do spadku przy obliczaniu zachowku i będzie musiała Pani spłacić brata. Jedną z możliwości jest podpisanie umowy dożywocia z rodzicami - art. 908 i nast. Kodeksu cywilnego. Taka umowa nie stanowi bezpłatnego przeniesienia nieruchomości, ponieważ nabywca ma obowiązki względem rodziców. Zatem nie można dochodzić zachowku z takiej nieruchomości. Warto jest uregulować umową te obowiązki. Umowa dożywocia wymaga formy aktu notarialnego, ponieważ przenosi nieruchomość. W razie pytań proszę o kontakt: 782 500 607 lub kancelaria@poradca.pl