2022.03.10 godz. 19:33 Janikowo, Kujawsko-pomorskie

Rozwód bez orzekania o winie

Wyjaśnienie sytuacji

Chciałabym się rozwieść ale też nie stracić za dużo na tym rozwodzie.Dodam, że jesteśmy 18 lat małżeństwem. O co mogę wnioskować aby uzyskać jak najwięcej korzyści dla siebie? Mąż niedawno otrzymał w spadku dom, na który jest wzięty kredyt na mnie na męża i na jego matkę.Mąż posiada dwa samochody.Mamy troje dzieci z czego najstarsze dziecko kończy w maju 18 lat.Wolałabym samodzielnie sprawować opiekę nad młodszymi dziećmi, gdyż w sumie i tak sama je wychowałam. Chciałabym się wyprowadzić ale szczerze mówiąc nie stać mnie na wynajem.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Mar 2022 20:25

Szanowna Pani, jeżeli mąż otrzymał dom w spadku to nie wchodzi on do majątku wspólnego. Pozostanie on własnością męża natomiast Pani będzie mogła dochodzić roszczeń z tytułu nakładów. Najkorzystniej dla Pani byłoby aby była Pani ofiarą przemocy domowej a mąż został skazany za przestępswo z art 207 k.k. tj, znęcania się fizycznego lub psychicznego,, a przynajmniej została założona niebieska karta. Jeżeli Państwa dzieci są nastolatkami Sąd zapewne wysłucha ich i uszanuje ich zdanie przy którym z rodziców chcą pozostać.