2020.10.21 godz. 09:34 Łódź, Łódzkie

spadek

Wyjaśnienie sytuacji

Chciałabym uzyskać od poradę z zakresu prawa spadkowego. Zmarł mój ojciec, który nie utrzymywał ze mną kontaktu praktycznie od moich narodzin. Chciałabym uregulować kwestie spadkowe. Nie mam wiedzy, czy posiadał jakiś majątek lub długi. Czy sporządzenie aktu notarialnego przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza będzie dla mnie wystarczającym zabezpieczeniem? Nie chcę odrzucać spadku, ale również ponosić odpowiedzialności za ewentualne długi. Akt powinien zawierać wykaz inwentarza - niestety nie mam żadnej wiedzy o posiadaniu przez zmarłego czegokolwiek. Uprzejmie proszę o poradę.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Artur Ślemp

Rzeszów, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Paź 2020 09:47

Jeśli ojciec miał długi, przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza odniesie ten skutek, że będzie Pani odpowiadać za długi do wysokości spadku odziedziczonego po ojcu. Czyli jeśli ojciec zostawił samochód o wartości 10000 zł, a długów miał na 20000 zł, to odpowiada Pani do kwoty 10000 zł. Aby ustalić skład spadku konieczne jest złożenie wniosku do komornika o sporządzenie spisu inwentarza, gdzie ustala on wartość dodatnią spadku oraz pozostawione dlugi.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)