2021.03.23 godz. 15:23 Orzesze, Śląskie

Chciałabym zapytać co lepsze rozwód bez orzekania o winia czy z winy męża?? Alimenty na syna czy dostane jeśli nie jest jego biologicznym synem ani adoptowany?

Wyjaśnienie sytuacji

żmąż chce odejść, ja nie ale skoro chce to na moich warunkach na które się nie zgadza a mianowicie chodzi o dom i działka. On chciał uregulować hipotekę do zera a potem załatwić a to potrwa co najmniej 10lat,chyba że ja wczesniej spłacę, oficjalnie hipoteka nie jest na nas tylko jego rodziców i jest obciazany na ich dom. Drugi problem ze część domu jest jeszcze w budowie-do roku zamknąć budowę i będzie ok. Chce za moją połowę by zapłacił bym mogła coś kupić i gdzie mieszkać z synem.On się nie zgadza na to,chce przepisać wszystko swojej córce.Alimentow na syna nie dostanę?Nie jest jego synem.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Justyna Rysula

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Kwi 2021 16:53

Witam serdecznie, rozwód z orzekaniem o winie jest dla Pani lepszym rozwiązaniem - może Pani domagać się alimentów od męża na siebie. Jeżeli mąż prawnie nie jest ojcem syna - nie ma podstaw do alimentów na syna, chyba że mąż będzie chciał je płacić dobrowolnie - nikt mu tego nie może zabronić, ale sąd takich alimentów nie przyzna. Natomiast rozwód bez orzekania o winie najczęściej przebiega sprawniej i trwa to krócej. Pozdrawiam serdecznie
Tak Nie

Adwokat

Artur Ślemp

Rzeszów, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Mar 2021 23:19

Oczywiście że z punktu widzenia Pani interesu prawnego korzystniejsze jest dla Pani, aby rozwód nastąpił z winy męża - może Pani w takim wypadku dochodzić od męża alimentów na siebie. Natomiast nie ma możliwości aby Pani mąż płacił alimenty na dziecko które nie jest jego ani którego nie przysposobił.