2021.08.19 godz. 11:27 Opole, Opolskie

Chciałabym znać szczególowo jakie dokumenty powinnam zgromadzić i złożyć do Sądu w sprawie o spadek po stryju? Chodzi o dane i dokumenty konieczne oraz wymagane

Wyjaśnienie sytuacji

Stryj był kawalerem, zmarł 30.12.2002..Na dzień dzisiejszy rodzeństwo (2 braci i dwie siostry) oraz małżonk. rodzeństwa są nieżyjący.. Było 13 dzieci rodzeństwa z czego 2 zmarło pozostawiając też dzieci.Jakie dokumenty są niezbędne w tej sytuacji do złożenia do Sądu o spadek. W spadek wchodzi gospod. rolne której był własnościa ok 8,5 ha oraz ok 2 ha by współwlasn.. Gospodarstwo rolne od śmierci czyli od 19 lat prowadzi jedno z dzieci rodzeństwa, opłaca podaek rolny i otrzymuje dopłaty Jednakże w tym roku zamierza przejsc na emeryture i zakończyć działalność rolniczą oraz skorz.z zasiedzenia.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Sie 2021 21:24

Szanowny Panie, Pana stryj zmarł po 14 lutego 2001 r., wobec czego do dziedziczenia gospodarstwa rolnego nie są wymagane kwalifikacje rolnicze. Aby przed sądem stwierdzić nabycie spadku konieczne jest przedłożenie skróconego odpisu aktu zgonu stryja, skróconego odpisu aktów urodzenia mężczyzn i niezamężnych kobiet, a także aktów małżeństwa w przypadku zamężnych kobiet. Aby wyprowadzić prawidłowy stan prawny konieczne jest również przeprowadzenie postępowania spadkowego po zmarłych członkach rodziny. Zalecam konsultację u prawnika. Zasiedzenie współwłaścicieli nie jest takie proste.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)