2023.10.17 godz. 12:57 Skierniewice, Łódzkie

Problem z ojcem dziecka.

Wyjaśnienie sytuacji

Chciałam bardzo prosić o pomoc ponieważ nie wiem co mogę zrobić. Odkąd zaszłam w ciążę wydatki lekarzy badań były na mojej głowie. Synek ma prawie 3 lata a jego tata nie wspiera nas finansowo mimo że jeszcze z nami mieszka. Stwierdził że powinnam radzić sobie z 500+. Wiadomo że zakupy i inne wydatki typu ubranka dużo kosztują. Dochodzi kwestia opieki nad dzieckiem. Zamierzam się rozstać z partnerem ale boję się że będzie utrudniał mi dzielenie obowiązków nad dzieckiem. Pracuje Odkąd synek miał rok i umówiliśmy się że on zajmuje się dzieckiem kiedy jestem w pracy. Jakie prawa mi przysługują?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Paź 2023 01:41

Ojciec ma obowiązek łożyć na utrzymanie dziecka oraz opiekować się nim, można wnieść o zabezpieczenie alimentów. W przypadku rozstania jeśli jest to możliwe można podpisać porozumienie rodzicielskie, jeśli nie jest to możliwe to będzie potrzebne wystąpienie do sądu o alimenty, ustalenie miejsca zamieszkania dziecka, ustalenie kontaktów z dzieckiem.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (4 głosy)
Tak Nie

Adwokat

Dominik Urbaniak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Paź 2023 16:29

Dzień dobry, w Pani sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wystąpienie z wnioskiem o zabezpieczenie alimentów na potrzeby dziecka - pod późniejsze postępowanie o ustalenie właściwej kwoty alimentów i zobowiązanie partnera do takich płatności. Kwestia opieki nad dzieckiem również wymaga uregulowania. Zapraszam do kontaktu celem uzyskania porady prawnej, możliwości poprowadzenia spraw i przygotowania właściwych dokumentów.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)