2022.08.15 godz. 16:24 Czarnków, Wielkopolskie

Chciałbym poznać odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, pozbyć się tego obciążenia psychicznego związanego z tym problemem

Wyjaśnienie sytuacji

Sprawa wygląda następująco, wydarzył się wypadek, na parkingu przy supermarkecie prywatnym, pozwoliłem osobie niepełnoletniej prowadzić samochód, doszło do kolizji, osoba o wieku poniżej 15 roku życia wjechała na krawężnik, przejechała przez barierkę niszcząc ją i uderzyliśmy z prędkością myślę 20-30km na godzinę w betonową ścianę w miejscu przeznaczonym do załadunku ciężarówek, nagrała nas kamera, została wezwana policja, zostało wszystko spisane, nic nikomu się nie stało. Moje pytanie brzmi jakie mogą grozić nam konsekwencje?. Z tego co czytałem grozi mi mandat a osobie nieletniej sąd.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Sie 2022 18:35

Mandat i sąd rodzinny to te lżejsze konsekwencje. Może Pan zostać oskarżony o bezpośrednie narażenie dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, to już jest przestępstwo. Wyrządziliście również szkodę majątkową. Ubezpieczyciel z OC wypłaci odszkodowanie, ale potem może domagać się zwrotu tego wypłaconego odszkodowania od kierującej która nie posiadała uprawnień do prowadzenia pojazdu (jeśli ukończyła 13 lat) albo od Pana jeśli córką ma mniej niż 13, albo nie miała wystarczające rozeznania.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)