2022.10.02 godz. 21:55 Poznań, Wielkopolskie

Chciałbym się dowiedzieć czy można założyć sprawe wstecz o molestowanie seksualne dziecka 12lat przez osobę dorosła 20lat.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, chciałbym się dowiedzieć czy można zalozyc sprawe po kilku latach osobie ktora molestowała seksualnie dziecko. Problem jest w tym ze to bylo w Niemczech, ta osoba prawdopodobnie ma obywatelswo Polskie i Niemieckie. Czy mogę sie dowiedziec co można zrobić? Poniewaz jest to mi bliska osoba i do dzis po kilku latach sie leczy u psychiatry. Dziekuje bardzo.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Paź 2022 16:03

Dzień dobry, mimo popełnienia przestępstwa na terenie Niemiec, jeśli sprawca ma polskie obywatelstwo, to można zgłosić możliwość popełnienia przestępstwa w Polsce - najlepiej na piśmie do Prokuratury z dokładnym opisem sytuacji oraz dowodami w tym zakresie. Za art. 109 § 1 k.k. ustawę karną polską stosuje się do obywatela polskiego, który popełnił przestępstwo za granicą. Dodatkowym warunkiem jest karalność takiego czynu w Niemczech, co będzie spełnione w przypadku wykorzystania seksualnego dziecka. Warto jednak rozważyć zawiadomienie organów ścigania w Niemczach. Adw. Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)