2020.08.17 godz. 14:47 Będzin, Śląskie

Dozór elektroniczny

Wyjaśnienie sytuacji

Chodzi o osobe która otrzymała wyrok 3 miesięcy pozbawienia wolności (za godziny społeczne) od 22lipca przebywa w zakładzie karnym do 23pazdziernika. Jak można zamienić pozostałe 2 miesiące na odbycie kary w domu np poprzez dozór elektroniczny? Jakie są koszta i ile trwa?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Sie 2020 15:11

Dzień dobry. Sąd obowiązuje 30-dniowy termin na rozpatrzenie takiej sprawy od daty wpływu wniosku do właściwego sądu okręgowego. Jest to jednak termin instrukcyjny i bywa, że trwa to dłużej - ważne jest żeby taki wniosek był kompletny, nie wymagał uzupełnień itp. Odnośnie kosztów - wniosek jest wolny od opłat sądowych, więc pozostaje kwestia honorarium obrońcy przy decyzji, że chce się skorzystać z takiej pomocy. W opisanej sytuacji warto jednak rozważyć zapłatę grzywny lub oświadczenie o podjęciu się wykonania kary ograniczenia wolności, jeśli taka była kara. Pozdrawiam, adw. Michał Filec