2020.04.15 godz. 18:22 Warszawa, Mazowieckie

Co mam zrobić z testamentem?

Wyjaśnienie sytuacji

Ciocia i wujek napisali dwa oddzielne testamenty upoważniając mnie do swojego majątku. Posiadają mieszkanie własnościowe.Wujek zmarł tydzień temu. Jeden syn zmarł 6 lat temu, drugi 1 rok temu. Pozostał wnuk po jednym z synów (jest to jedyny ustawowy spadkobierca). Wnuk nie chce mieszkania tylko pieniędzy adekwatnych do części jaka mu się należy po dziadku. Wujek posiadał 1/2 części mieszkania, czyli ciocia ma teraz 3/4 a wnuk 1/4. Czy tzw. zachowek należy mu się z 1/4 wartości mieszkania? Co mam w obecnej sytuacji zrobić z testamentem? Jakie dokumenty mam złożyć do Sądu?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Kwi 2020 10:43

Jeżeli w testamencie wujka jest Pan/Pani powołana do całości spadku i testament jest ważny to w chwili obecnej jest Pan/Pani właścicielem połowy mieszkania. Obecnie trzeba złożyć do sądu wniosek o otwarcie testamentu i stwierdzenie nabycia spadku po wujku. Do wniosku trzeba dołączyć testament, oraz akta stanu cywilnego tj. akt zgonu wujka, akt małżeństwa wujka z ciocią, akty zgonu obu synów oraz akt urodzenia wnuka.Co do zachowku to wnukowi należy się 1/8 wartości mieszkania czyli połowa tego co by mu przysługiwało gdyby nie było testamentu.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)