2024.08.15 godz. 20:57 Wrocław, Dolnośląskie

Co, gdzie i kiedy musze zgłosić do urzędu przy darowiźnie nieruchomości?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, 2 tygodnie temu dostałam od rodziców mieszkanie w ramach darowizny. Wszystko było załatwione u notariusza, ale zostałam poinformowana, że "muszę to zgłosić w ciągu 14 dni do urzędu" i nie do końca wiem co i gdzie mam zgłosić. Jakie dokumenty wypełnić?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Sie 2024 14:31

Dzień dobry Czy notariusza taką informację przekazał? Jeżeli tak, to proponuję zwrócić się do niego, aby wyjaśnił o co chodzi. Powinien wytłumaczyć co ma na myśli. Zapewne chodzi o podatek od nieruchomości i zgłoszenie faktu nabycia w urzędzie gminy. Odnośnie do zgłoszenia do urzędu skarbowego, to zgodnie z art. 4a ust. 4 pkt 2) ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli umowa darowizny została sporządzona w formie aktu notarialnego, to nie trzeba zgłaszać tego faktu do urzędu skarbowego. Z wyrazami szacunku

Zmodyfikowano dnia: 22 Sie 2024 14:45