2022.03.19 godz. 19:35 Ełk, Warmińsko-mazurskie

Co jest lepsze: sprawa spadkowa w sądzie czy u notariusza?

Wyjaśnienie sytuacji

Spadek po babci- zmarła miała dom oraz działkę w centrum miasta. Spadkobiercami są dwójka jej dzieci- córka oraz syn. Syn nie żyje, miał dwójkę dzieci. Córka naciska na sprawę spadkową u notariusza, nie chce wyjaśnić powodów pośpiechu, straszy wykluczeniem w udziale spadku dzieci brata. Czy zgodzenie się na załatwienie sprawy spadkowej u notariusza wiąże się z działaniem na szkodę reszty spadkobierców?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Mar 2022 13:35

Nie ma różnicy pomiędzy stwierdzeniem nabycia spadku u notariusza a stwierdzeniem nabyciem spadku w sądzie. U notariusza procedura przebiega szybciej. Proszę tylko zwrócić uwagę, czy w spadku nie ma długów, aby podjąć decyzję o ewentualnym odrzuceniu spadku. A także, czy dzieci syna są pełnoletnie.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)