2020.08.13 godz. 18:40 Tczew, Pomorskie

Co mam zrobić w sytuacji jeżeli osoba od której kupiłam samochód nie chce przyjąć jego zwrotu?

Wyjaśnienie sytuacji

03.08 2020 r. Kupiłam samochód od Pana,który wystawił mi fakturę vat na kwotę 15000, za samochód zapłaciłam 18500 zł. Na chwilę obecną po wizycie w warsztacie w celu oględzin auta zostały wykryte wady silnika oraz elementów podwozia których naprawą wyniesie około ok 3000. Właściciel pojazdu nie chce podjąć się naprawy usterek tłumacząc że jest to auto używane i ma prawo coś być zepsute, na zwrot auta też się nie zgadza. Samochód CHEVROLET CAPTIVIA 2.0 diesel 2007 r. Jakie kroki mogę podjąć?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Sie 2020 11:06

Dzień dobry, z Pani opisu wynika, że sprzedawca auta jest przedsiębiorcą. Przysługuje Pani roszczenia z tytułu rękojmi. Od sprzedawcy może Pani żądać naprawy, wymiany pojazdu, obniżenia ceny bądź odstąpienia od umowy. Często w przypadku transakcji na rynku wtórnym naprawa jest niemożliwa bądź nieopłacalna, a wymiana też nie wchodzi w grę, pozostaje więc żądania obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy. Powinna Pani na piśmie przesłać swoje żądania, a sprzedawca ma 14 dni na odpowiedź. Jeśli jej nie udzieli, następuje domniemanie uznania roszczeń konsumenta. Pozdrawiam, adwokat Anna Babiak