2022.04.27 godz. 17:35 Jaworzno, Śląskie

Co mi grozi i co mogę zrobić żeby uniknąć kary za znieważenie urzędnika

Wyjaśnienie sytuacji

Wysłałem obraźliwego i wulgarnego maila do UOŚiGW w Warszawie który zajmował się kwestią dofinansowania Fotowoltaniki. Zrobiłem to pod wpływem emocji i zdenerwowania. Parę dni później dostałem maila z urzędu od kierownika działu że mój mail został przekazany do działu prawnego w celu wszczęcia postępowania za obrazę pracowników urzędu. Chciałbym wiedzieć co mi grozi i co mogę zrobić już teraz żeby unikną ewentualnej sprawy w sądzie? Czy przeprosiny lub jakieś inne zadośćuczynienie wchodzi w grę?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Łukasz Światłowski

Łódź, Łódzkie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Kwi 2022 17:09

W zależności od formy pańskiego maila i od jego ukierunkowania możemy tu mówić o odpowiedzialności karnej za zniesławienie, znieważenie a nawet znieważenie funkcjonariusza publicznego. Niezależnie od tego w grę może wchodzić również odpowiedzialność na gruncie cywilnym z tytułu naruszenia dóbr osobistych. Podjęcie w chwili obecnej jakichkolwiek działań - np. wysłanie kolejnego maila z przeprosinami - niekoniecznie będzie skutkować uniknięciem odpowiedzialności, niewątpliwie natomiast może potwierdzić pańskie sprawstwo.