2022.10.11 godz. 17:13 Poznań, Wielkopolskie

Co mogę zrobić gdy sąsiad zasłonił widok z okna panelami widok z okna?

Wyjaśnienie sytuacji

Dziś sąsiad posiadający dom na tej samej działce co my na swoim dachu postawił panele podgrzewające wodę. Wspomniał nam że zamierza to zrobić jednak nie powiedział nam że te panele będą zasłaniały cały widok z okna sypialni. Oczywiście musiał zatwierdzić projekt więc wiedział że tak to na końcu będzie wyglądać. Co można zrobić w tej sprawie? Czy jest to niezgodne z prawem? Sąsiad posiada osobne "drzwi" jednak dom ich jest do nas przylegający i dach na którym wybudował panele należy do niego jednak pietro wyżej jest nasze okno od sypialni. Oczywiście sąsiad nie wypowiada się konkretnie o sprawie. Nic do niego nie dociera, trzyma się swojego (z charakteru jest cholerykiem). Dorzucam zdjęcie: https://ibb.co/sKGHHgK

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Grochal

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Paź 2022 19:40

Dzień dobry, wygląda to jak klasyczny przykład tzw. immisji negatywnej. Takie korzystanie z własnej nieruchomości jest niezgodne z przepisami Kodeksu cywilnego i w mojej ocenie kwalifikuje się do wystąpienia do Sądu z żądaniem zaprzestania naruszenia prawa i przywrócenia stanu zgodnego z prawem. Osobiście zacząłbym od pisma do sąsiada z żądaniem przesunięcia wykonanej instalacji w taki sposób, żeby nie utrudniała dostępu światła do wnętrza domu. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu mailowego