2022.05.01 godz. 18:31 Częstochowa, Śląskie

Co mogę zrobić po odrzeceniu spadku gdy przychodzą do mnie listy z windykacji po osobie zmarłej

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Kilka lat temu zmarł wujek który zostawił sporo długów.Oczywiscie odrzucałam spadek. W tym momencie po około 8 latach od śmierci już drugi raz przyszedł do mnie list z rządaniem zaplaty kilkunastu tysięcy za wujka. Spadek odrzuciłam i nie zamierzam nic płacić. Co mogę zrobić by takie sytuacje się nie powtarzaly? . Dodam iż listy przychodzą na stary adres zamieszkania gdzie od 10 lat nie mieszkam. Oraz na nazwisko panieńskie. Nie dawno dopiero zmieniałam adres zameldowania. Czego mogę spodziewać się dalej ? Mam męża i dzieci i nie zamierzam spłacać długów po rodzinie

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Łukasz Światłowski

Łódź, Łódzkie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Maj 2022 09:43

Dysponując prawomocnym postanowieniem w przedmiocie odrzucenia przez panią spadku jest pani wolna od odpowiedzialności za długi zmarłego. Niestety nie chroni to pani przed pozasądowymi działaniami podejmowanymi przez wierzycieli - np. w postaci wysyłania wezwań do zapłaty. Zalecałbym wysłanie krótkiej informacji pisemnej o odrzuceniu przez panią spadku po zmarłym dłużniku na adres wierzyciela. Jeżeli natomiast takie działania od konkretnego wierzyciela będą się powtarzać, możemy mówić o wyczerpaniu takim zachowaniem przepisów kodeksu karnego.