2023.11.13 godz. 11:48 Gniewków, Dolnośląskie

Co mogę zrobić w przypadku zagarnięcia gruntu przez kopalnie odkrywkową?

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem właścicielem gruntu rolnego graniczącego bezpośrednio z kopalnią odkrywkową, która poszerzając swoje wyrobisko przez parę ładnych lat, wtargnęła - długi czas wstecz bez żadnej umowy słownej, pisemnej, ani mojej zgody - na część owego gruntu rolnego (ok. 30 arów) pozostawiając na tej części min. górę urobku z wydobycia czy drogę dojazdową dla swoich pojazdów. Teraz wyszli jedynie z inicjatywą odkupienia całej mojej nieruchomości - na co odpowiedziałem przecząco i chcę się dowiedzieć czy próbując polubownie załatwić sprawę mam szansę na odszkodowanie itp. za używanie bez zgody, cokolwiek.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Lis 2023 12:06

Przysługuje Panu prawo do odszkodowania za wywłaszczenie lub też sprzedaż spornej nieruchomości w granicach zajętych przez kopalnię + ewentualne odszkodowanie za utracone korzyści na skutek braku możliwości wykorzystania tych gruntów. Zapraszam do kontaktu w tej sprawie: slawomir.suski@adwokatura.pl