2021.03.25 godz. 16:12 Piaseczno, Mazowieckie

Co można zrobić, jeśli po wypadku drogowym sprawa ma być skierowana do sądu

Wyjaśnienie sytuacji

Pół roku temu moja córka wyjeżdżając z drogi podporządkowanej potrąciła motocyklistę. Sprawa do dziś leżała na policji (poszkodowany prawdopodobnie się leczył), dziś dowiedzieliśmy się, że sprawa ma być skierowana do sądu i pewnie załatwiona zaocznie-grzywna i punkty. Co c9rka powinna teraz zrobić? Czy, jeśli nigdy nie popełniła żadnego wykroczenia ma szansę na uniknięcie kary? Czy może wystąpić o warunkowe umorzenie postępowania i jak to załatwić? Boimy się, że jeśli sprawa moze być zaocznie to córka zostanie ukarana, nie mając możliwości obrony.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Artur Ślemp

Rzeszów, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Mar 2021 17:41

Córka powinna czekać na otrzymanie wyroku nakazowego, czyli tzw. zaocznego. Sąd wymierzy w nim karę wedle własnego uznania - natomiast jeśli córka nie będzie zgadzać się z wyrokiem, może się od niego w ciągu 7 dni odwołać i Sąd rozpatrzy wtedy sprawę na rozprawie, wraz z przesłuchaniem wszystkich świadków i przesłuchaniem córki.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)