2024.07.14 godz. 22:25 Warszawa, Mazowieckie

Co można zrobić w sprawie znajomego, zatrzymanego za przestepstwo ?

Wyjaśnienie sytuacji

Proszę o doradzenie w sprawie, którą znam z trzeciej ręki, a którą streszczam możliwie najwierniej. Znajomy znajomego (sam nie może prosić, gdyż obecnie jest czasowo zatrzymany) będąc w stanie upojenia pchnął bliską sobie osobę, tak iż upadła na podłogę doznając bolesnego potłuczenia (co chyba oznacza jedynie „naruszenie nietykalności” z art. 217 Kodeksu Karnego zagrożone pozbawieniem wolności do roku, nie doszło natomiast do „ciężkich” czy „poważnych obrażeń”). Poszkodowana zawezwała policję, która bezpodstawnie uznała na piśmie, jakoby sprawca „dusił” poszkodowaną, czemu ona zaprzecza. Sprawcy grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności z art. 207 § 1 o „znęcaniu”. Czy i jakie są możliwości żądania sprostowania mylnych danych przed rozprawą ? Sąd powinien też przy wymiarze kary uwzględnić „ograniczenie poczytalności” sprawcy, jednak nie wiem jak rozumieć art. 31 § 3 iż brak zastosowania tego ograniczenia „gdy sprawca wprawił siebie w stan odurzenia powodujący wyłączenie lub ograniczenie poczytalności, które przewidywał albo mógł przewidzieć.” Z góry dziękuję za życzliwe poświęcenie uwagi.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Lip 2024 10:10

Jeśli znajomy potrzebuje obrońcy, zapraszam do kontaktu email: slawomir.suski@adwokatura.pl Pomoc w sprawach karnych wymaga przede wszystkim znajomości akt sprawy, zarzutów i nade wszystko profesjonalnej wiedzy prawniczej.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)