2022.05.18 godz. 11:25 Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie

Co można zrobić w tej sytuacji smierć dziadka pozostawiony samochód mało warty i problemy z nim związane?

Wyjaśnienie sytuacji

Mój dziadek zachorował i zmarł, jedyne co miał to samochód stara audi warta jakieś 3 tys zł maksymalnie, mieszkaliśmy razem w wynajmowanym adm mieszkaniu okazało się ze odrazu po śmierci jego trzeba było opłacić ubezpieczenie samochodu które spadło na nas aby nie dostać kary. Dziadek miał 3 dzieci , mojego ojca i jego brata który zginął w wypadku wiec na jego córkę przechodzi to oraz syna z nieślubnego związku który przebywa nie wiadomo gdzie. Minęło rok, pół roku było na zerknięcie się spadku niestety tego nikt nie uczynił..Czy można coś zrobić i żreć się tego aby nie płacić za sprawę?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Łukasz Światłowski

Łódź, Łódzkie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Maj 2022 12:53

Po upływie 6 miesięcy na złożenie oświadczenia o odrzuceniu/przyjęciu spadku wprost uznaje się, że spadkodawca przyjął spadek z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że za ewentualne długi spadkowego będzie odpowiadać wyłącznie do wartości aktywów masy spadkowej. W przedstawionej sytuacji, zalecałbym złożenie wniosku do sądu o stwierdzenie nabycia spadku wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku - wymaga to uzasadnienia dlaczego takiego oświadczenia nie złożono w terminie.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)